Wyjazd do Danii na Międzynarodowe Zawody Frame Running
Ekipa 14 osób – naszych zawodników wraz z trenerami ma szansę pojechać na Międzynarodowe Zawody Frame Running w Danii, które odbędą się w Kopenhadze od 7 do 14 lipca 2024 r. By w lipcu mogli stanąć na promie i zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami w tej dyscyplinie sportu, uzbierać musimy 56.000 zł.
Wiele razy udowodniliśmy, że niemożliwe staje się faktem – tym razem również to zrobimy!
Czym jest FrameRunning?
Teoria mówi, że to dyscyplina sportowa dla osób z niepełnosprawnością, którą od 2016 roku w Polsce rozwija fundacja „Złotowianka”. Dzięki niej osoby, poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogą biegać. Poruszają się na trójkołowych rowerach biegowych, bez pedałów, wprawiając mobileR w ruch balansowaniem ciała i odpychając się od podłoża nogami.
Praktyka mówi, że dla Bartka to pasja, dla Tomka okazja, by wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi. Paulina widzi to inaczej, dla niej to szansa, by choć na kilka godzin wstać z wózka i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Dla kogoś innego Framerunning to sportowa szansa na rywalizację na światowym poziomie, na medale zdobyte dla siebie i dla naszego kraju, wreszcie – to całe ich życie!
Z roku na rok poszerzamy zakres naszych działań o kolejne sekcje na terenie Polski. Nasi podopieczni już trzykrotnie uczestniczyli w duńskich zawodach – byli tam jedynymi reprezentantami. Aktualnie prowadzimy 11 sekcji FrameRunning: po jednej w Warszawie, Piasecznie, dwie we Wrocławiu, dwie w Pile, Złotowie i dwie w Poznaniu.
W poprzednich latach na bieżni w Kopenhadze nasi zawodnicy rywalizowali z Duńczykami, Szwedami, Anglikami, Rosjanami, Szkotami, Niemcami, Węgrami, Portugalczykami i Amerykanami. I wracali do Polski z medalami: w 2016 roku Zbyszek wywalczył srebrny medal, w 2017 nasi biegacze zdobyli dwa złote i jeden srebrny krążek, w 2018 były kolejne dwa, a w 2019 nasza ekipa przywiozła do kraju aż 7 medali.
W roku 2018 FrameRunning został wpisany w poczet dyscyplin paralekkoatletycznych i pojawił się w Berlinie podczas Mistrzostw Europy dla Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce – nasza zawodniczka, Karolina, weszła do finału biegu na 100 metrów i zajęła 8 miejsce, młodziutka Marcelina zajęła natomiast lokatę wyżej. Natomiast w 2021 roku zawodniczka sekcji pilskiej, Zofia Kałucka, uzyskała pierwszy w historii medal dla Polski na dystansie 100 m. Zajęła trzecie miejsce i pokonała swój rekord życiowy o prawie dwie sekundy. W lipcu 2023 zawodniczka pilskiej sekcji Magdalena Andruszkiewicz zdobyła pierwszy dla reprezentacji Polski srebrny medal na Paralekkoatletycznych Mistrzostwach
Świata w Paryżu!
Wyjazd do Danii wiąże się z ogromnymi kosztami – na kwotę blisko 56 tysięcy złotych składa się wiele czynników, m.in.:
- opłata startowa i kwalifikacyjna – 720 zł od zawodnika
- zakwaterowanie i wyżywienie zawodników i trenerów – 2500 zł/osoba
- koszty transportu (wynajem autobusu, koszty paliwa, opłaty promowe) – 450-500 zł/osoba
Do tego dochodzą biało-czerwone stroje dla naszej ekipy – po raz kolejny jako jedyni będą reprezentować nasz kraj – napoje i odżywki dla zawodników.
Profesor Dega powiedział niegdyś, że „ruch to lek, który nie ma opakowania (…) a przekazanie go z sercem i umiejętnością czyni ten ruch niezastąpionym”. Ruch zapoczątkował wszystko – pasję naszych zawodników, ich waleczność, sportowego ducha i profesjonalizm.
W swój rozwój niepełnosprawni sportowcy, ich rodziny i trenerzy włożyli ogrom pracy. Pozwólmy, by ich wysiłek zaowocował! By mogli mierzyć się z najlepszymi i udowodnić, że to właśnie oni są górą!