Fundacja Złotowianka HELP
Zdjęcie 1

Zbieramy na operację, żeby Ada mogła widzieć

Zespół Marfana to rzadka, genetyczna choroba. Charakteryzuje się wysoką sylwetka, chorymi stawami, problemami z sercem, wzrokiem, tendencję do powstawania tętniaków.

Brzmi strasznie, niektórzy mają wszystko „popsute”, niektórzy tylko, czy aż serce.

U Ady najbardziej choroba uderzyła w oczy. Ada, dopiero jak zaczęła chodzić do przedszkola, pojawiły się problemy ze wzrokiem. Zaczęła rysować, kolorować i wtedy rodzice zauważyli, że dziewczynka dziwnie patrzy na swoje pracę, pod kątem, z różnej perspektywy, przekręcała nienaturalnie głowę. Byli mocno zaniepokojeni, zaczęli szukać okulisty dziecięcego, a nie jest to łatwe. Pierwszy, profesor stwierdził wadę -30 dioptrii, dziwił się, że Ada jest w stanie utrzymywać równowagę. Kolejna, Pani doktor zauważyła podwichnięte soczewki w oczach, podejrzenie zespołu Marfana, a co za tym idzie jak najszybciej operacja tylko, że u tak małych dzieci nie jest wykonywana na NFZ. Zwichnięta soczewka grozi urwaniem, utopieniem się w oku i ślepotą.

Zamiast pokrzepienia, kolejna wizyta była druzgocząca. Rodzice nie wiedzieli, co robić. Zaczęło się szperanie w internecie, szukanie jakiejś pomocy. Trafili na Stowarzyszenie Marfana Polska, gdzie uzyskali wskazówki co robić, jak i gdzie. Pojechali do Gdańska na badania genetyczne. Starszy brat Ady został wykluczony, jest zdrowy. Mama potwierdzony Marfan, nawet była groźba operacji tętniaka, ale na szczęście jeszcze można czekać. Skupili się na Adzie, u której potwierdzono zespół Marfana w 100%.

Udało się znaleźć miejsce, gdzie zostanie wykonana operacja, niestety nie na NFZ. Rodzice swoimi siłami, pomocą rodziny i przyjaciół zebrali środki, prawie 15 tys. i w październiku 2022 roku Ada miała zoperowane lewe oko, na które prawie nie widziała (-28 dioptrii) teraz ma +2.

Trzeba jak najszybciej wykonać operację prawego oczka aby Aduśka mogła się prawidłowo rozwijać. 

Kolejna operacja będzie droższa o ok. 30%. Realia inflacji.

Dla Ady wzrok to oprócz codziennych czynności to prawidłowy rozwój umysłowy i intelektualny. Niestety oprócz problemów z oczami Ada jest nienaturalnie wysoka (jak o 4 lata starsze dzieci). Jest bardzo szczupła, wiotka i giętka, ma przeprosty. To wszystko ogranicza jej możliwości ruchowe.

Ada chciałaby bardzo tańczyć-co jest dla niej niebezpieczne. Jeździć rowerem-też nie może, ma za słabe mięśnie. Jedynie basen jest wskazany i konieczny w jej przypadku. Ada jest pod opieką okulisty, ortopedy i kardiologa.

Rodzice Ady zwracają się do Pańswa, Ludzi o „wielkich sercach” o pomoc w ratowaniu wzroku  i wielkich marzeń córeczki. 

Cel jest sprawdzony i wiarygodny
Potrzebne pieniądze
3 842zł / 20 000zł
0%
Pomogło osób: 39
Zakończone
Dane potrzebującego

Ostatnie wpłaty

Judyta
200zł
Karolina N
Zdrówka ❤️
100zł
Anonim
150zł
Anonim
100zł
Anonim
50zł
Anonim
Szybkiego powrotu do zdrowia
30zł
Mania i Jania
50zł
Anonim
50zł
Mac
50zł
anonim
50zł
anonim
100zł
Anonim
Zdrówka
50zł
Józek z Zielonej
300zł
Patrycja
100zł
Anonim
...
20zł
Alicja
❤️
50zł
indianka
20zł
PiKa
Zdrówka
20zł
Ewela
❤️
20zł
Angelika
50zł
K.M.
100zł
Anonim
Zdrowiej Słoneczko ❤️
20zł
miki
40zł
Anonim
10zł
Anonim
10zł
ASz
100zł
Anonim
50zł
A&Ł
200zł
Kacper Góral
100zł
Anonim
100zł
Ewa S.
Zdrowia!
50zł
Anna i Marcin Jaworscy
Życzymy Adzie dużo zdrowia!
500zł
Wiki
100zł
Justyna Betta
Życzymy dużo siły, zdrówka i powodzenia!
50zł
Waldemar G
400zł
O&K
200zł
Kj
150zł
Iwona C.
Adusia jesteśmy z Tobą ♥️ Uda się!
100zł
Anonim
2zł