Fundacja Złotowianka HELP
Zdjęcie 1

Spełnijmy marzenia niepełnosprawnej Marty!

Choruje na : Mózgowe Porażenie Dziecięce

Zbieram na : leczenie i rehabilitację

Spełnijmy marzenia niepełnosprawnej Marty!

„Śmiać się do siebie chcę znowu (…)

Dziecięce Porażenie Mózgowe -diagnoza, która przywiązała mnie na długie lata do wózka inwalidzkiego, zabrała mi beztroskie dzieciństwo, zamieniając podwórko na szpitalne korytarze. Niedawno pojawiła się jednak szansa, bym mogła choć przez krótki czas spoglądać na świat nie tylko z poziomu wózka – ta szansa to mobileR, rower, który zmienia świat osób niepełnosprawnych.

Moje nogi są niesprawne, podobnie jak moje ręce i cały tułów. Chcę je unieść, jednak one nie odpowiadają na moje polecenia, to trochę tak, jakbyśmy po prostu nie mogły się dogadać. Przyszłam na świat po bardzo długim i ciężkim porodzie, jego przebieg sprawił, że dzisiaj zamiast pytań: czym się interesuję najczęściej słyszę: a na co chorujesz? Choruję na mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu czterokończynowego z przewagą strony lewej i kończyn dolnych, ale „choruję też” przede wszystkim na nigdy nie zaspokojoną ciekawość i radość z życia…

– Pamięć wydarzeń z dzieciństwa zaczyna się u dziecka od ok. 3 roku życia. Gdyby Marta pamiętała wydarzenia z wcześniejszych miesięcy, zapewne pamiętałaby łzy, które wylałam nad jej łóżeczkiem, zapamiętałaby również moje spojrzenie pełne nadziei, setki godzin płaczu podczas rehabilitacji oraz tysiące słów: kocham Cię, córcia, bądź dzielna.

Staram się być dla Marty przyjacielem, który powie: Marta, dasz radę, gdy ona przestaje w to wierzyć. Staram się być rodzicem, który powie: Kochanie, może to jednak nie jest najlepszy pomysł?, kiedy ma trudność z podjęciem decyzji. Czasami jestem rehabilitantem, który podniesionym głosem powie: Marta, wyprostuj się! Jestem jej mamą, ale przede wszystkim jestem fanką własnego dziecka – opowiada Krynia, mama Marty.

W swoim 23-letnim życiu Marta przeszła kilka skomplikowanych operacji, między innymi zabieg podcięcia ścięgien Achillesa, pobrania tkanki miękkiej z biodra i wszczepienia w stopy – okolice kostki i palców w celu poprawienia krążenia oraz zabieg prostowania skoliozy kręgosłupa. Jednak dzięki nim oraz ciągłej, mozolnej rehabilitacji Marta, choć nie chodzi samodzielnie, jest dojrzałą, pełną optymizmu i dobrej energii młodą kobietą. Marta przyciąga do siebie dobrych ludzi. Choć potrzebuje dużo czasu, by im zaufać i zaakceptować zmiany, jakie zachodzą dookoła niej, jest bardzo otwarta. Mimo iż sama potrzebuje pomocy w zwykłych czynnościach dnia codziennego, też chciałaby pomóc każdemu, kto tego potrzebuje…

Do tej pory nasze życie skupiało się głównie na rehabilitacji, na „zwykłej codzienności osoby niepełnosprawnej”. Tak było do czasu, kiedy to poznałyśmy RaceRunning, największą pasję Marty – zakochała się w mobileRze i możliwościach, jakie jej dają treningi. Satysfakcja, że może reprezentować Fundację Złotowianka, a przede wszystkim nasz kraj, jest ogromna. Marta to brązowa medalistka Mistrzostw Polski w 2018 roku. Sport ten ogromnie wpłynął na Martę. Odzyskała poczucie własnej wartości, wreszcie czuje, że jest coś poza codziennymi ćwiczeniami, nawiązuje nowe znajomości, czuje się dumna, szczęśliwa, może odnosić sukcesy. Marta posiada już własny mobileR, jednak by mogła odnosić sukcesy, oprócz systematycznych treningów potrzebna jest rehabilitacja, profesjonalna, systematyczna.

Koszty rehabilitacji są ogromne, jeden turnus to koszt ok. 6000 zł! Wskazanych jest ich 4-5 w roku. Marta to ambitna młoda kobieta, bardzo profesjonalnie podchodzi do uprawiania sportu, jakim jest RaceRunning, chce się rozwijać, chce zdobywać kolejne medale i przekraczać kolejne granice.

Czy pomożesz nam spełnić marzenie Marty? Wtedy będzie mogła zanucić, tak jak jej ulubiona wokalistka Agnieszka Chylińska: „Śmiać się do siebie chcę znowu”…

 

Cel jest sprawdzony i wiarygodny
Potrzebne pieniądze
0zł / 15 000zł
0%
Pomogło osób: 0
Zakończone
Dane potrzebującego
  • Imię i nazwisko: Marta Gruszczyńska
  • Opiekun: Martyna Piątkowska
  • Miasto: Elbląg

Ostatnie wpłaty

Brak wpłat.