Fundacja Złotowianka HELP
Zdjęcie 1

Przystawka do wózka, moją furtką do wolności

Zbieram na specjalistyczną przystawkę do wózka.

Schorzenie : mózgowe porażenie dziecięce.

Wiele razy udowodniliście już, że ludzka dobroć i szczodrość nie zna granic! Tym razem liczę na Wasze wsparcie przy zakupie elektrycznej przystawki do wózka, która pozwoli mi być bardziej samodzielną!

Niepełnosprawność nie powinna nikogo skazywać na porażkę, a walka o samodzielność nie powinna być walką z wiatrakami. Mimo to często odnoszę wrażenie, że inni zastanawiają się: po co, no co Ty to robisz? Jednak ja mam cel, do którego będę dążyć, bo nikt z wątpiących we mnie nie przeżyje mojego życia za mnie i nie weźmie na swoje barki ciężaru, który noszę.

„Nie będzie chodzić, nie będzie mówić, stanie się cud, jeśli będzie żyć”. Te słowa zamieniły czystą radość, jaką powinna czuć każda matka po narodzinach dziecka, w lęk, który paraliżował moje ciało i myśli – mama Karoliny dokładnie pamięta 72 godziny, które zadecydować miały o życiu Karoliny. Na porodówkę trafiła ponad dwa tygodnie po terminie. Nie dlatego, że jej córka nie chciała przyjść na świat, lecz z powodu zlekceważenia przez lekarza niepokojących wydarzeń w jej brzuchu. Będąc na oddziale czuła się coraz gorzej. Minąć musiała jednak cała noc, zanim personel zwrócił uwagę na młodą matkę, która w ich oczach nie miała prawa wiedzieć lepiej niż oni, że coś idzie nie tak…

Wtedy Karolina umarła. Ucichło bicie serca i klatka piersiowa małej Karoliny zastygła w bezruchu. Nie wiadomo, jak długo trwał ten stan. Dopiero 5 minut po wykonaniu cesarskiego cięcia przywrócono parametry życiowe. Karolina zaczęła żyć. Nikt nie wiedział wtedy, jakie będą konsekwencje wydarzeń minionej nocy. Jakie będzie życie dziecka, które przez 9 miesięcy prawidłowo rozwijało się pod sercem matki. Przez czyjeś niedopatrzenie życie tego maleństwa zawisło na cienkiej nitce. Karolina wraz z mamą spędziły w szpitalu dwa pierwsze miesiące życia.

Dzisiaj Karolina to młoda kobieta. Choruje od zawsze. Od momentu swoich narodzin musi mierzyć się z komplikacjami, do jakich doszło na skutek niedotleniania okołoporodowego oraz z diagnozą – Mózgowe Porażenie Dziecięce. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, jest w stanie samodzielnie przejść krótki odcinek, jednak wyłącznie asekurowana przez kogoś, kto idzie obok niej. Ma również duże trudności z mową, przez co stale napotyka bariery w życiu codziennym, w sklepie, ze znalezieniem pracy…

Gdy widzimy osoby niepełnosprawne, skupiamy się głównie na tym, czego nie mogą, na co nie pozwalają im ograniczenia, na bariery, które wyrastają przed nimi każdego dnia. Jednak gdy spotykamy Karolinę, uświadamiamy sobie, że mogą to być również osoby, które potrafią cieszyć się życiem bardziej niż większość zdrowych osób. Mogą nas nauczyć zaprzestania gonitwy za szczęściem i znaleźć je tutaj, dzisiaj, teraz.

Karolina jest wicemistrzynią Międzynarodowych Zawodów w RaceRunning – to sport dla osób niepełnosprawnych, które ścigają się na specjalnych rowerach biegowych. Upór i dyscyplina zaprowadziły Karolinę na podium. Każdego dnia próbuje pokonać własne słabości, by stać się jeszcze lepszą, jeszcze szybszą. Sport ten sprawił również, że Karolina otworzyła się na świat, na nowe doświadczenia, znajomości. Jednak, by w pełni korzystać z nowo otwartych przed nią drzwi, brakuje jej czegoś ważnego…

Samodzielność jest tym, czego brakuje jej w życiu najbardziej. Jej marzeniem jest zakup przystawki do wózka, który pozwoliłby Karolinie samodzielnie się przemieszczać na wózku. Teraz, ze względu na niesprawność rąk, jest to praktycznie niemożliwe, przez co wymaga pomocy i towarzystwa mamy praktycznie podczas każdej czynności.

Przystawka do wózka to nie tylko sprzęt, który pozwoli Karolinie sprawniej się przemieszczać. To też furtka do samodzielnego życia, do poczucia, że jest w stanie dać sobie sama radę i żyć normalnie – tak jak by tego chciała.

Cel jest sprawdzony i wiarygodny
Potrzebne pieniądze
5 420zł / 16 500zł
0%
Pomogło osób: 31
Data zakończenia
2019-10-31
Dane potrzebującego
  • Imię i nazwisko: Karolina Szade
  • Opiekun: Martyna Piątkowska
  • Miasto: Łódź

Ostatnie wpłaty

Anonim
20zł
Anonim
50zł
Anonim
50zł
Powodzenia
3 000zł
Anonim
Powodzenia!
200zł
Anonim
100zł