Fundacja Złotowianka HELP
Zdjęcie 1

Jedna chwila nieostrożności

Mariusz boryka się nie tylko z niepełnosprawnością ruchową ale też cukrzycą. Cukrzyca to podstępny wróg, który po cichu wyniszcza organizm.. Pilnie potrzebna jest pompa insulinowa, której koszt to ponad 21000 zł!

Poznaj historię Mariusza i pomóż nam stanąć do walki z przeciwnikiem – cukrzycą!

Jedna chwila nieostrożności – tyle trzeba, by czyjeś życie zupełnie się zmieniło. Tyle trzeba, by możliwość wykonywania codziennych czynności, błahych, zwyczajnych, stała się czyimś marzeniem. Sekundy – to one decydują o naszym życiu.

Lato. Ciepły, beztroski dzień. Nad jeziorem, jak zwykle, tłumy szukające ochłody. Gdzieś pośród nich był również Mariusz, 20-letni chłopak, stojący u progu dorosłości. Wokół gwar i odgłos chlapiącej wody. To miał zwykły dzień, zwykła kąpiel, po której każdy miał wrócić bezpiecznie do domu. Jednak tego dnia, 25 lipca 2012 roku, jedno życie, los jednej osoby całkowicie się odmienił. Niewinna zabawa, skok do wody. Pierwszy, drugi, ostatni…

Zrobiło się bardzo głośno i jednocześnie bardzo cicho. Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Wieczorem, tego samego dnia, Mariusz przeszedł w szpitalu w Pile operację kręgosłupa. Na skutek niefortunnego skoku do wody doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego na wysokości C5. „Wysoko” – te słowa pobrzmiewają w głowie Mariusza do dzisiaj. Jeszcze wtedy nie wiedział, co to oznacza, nie wiedział, że „wysoko” oznacza czterokończynowe porażenie i przyszłość, jaką przyjdzie mu spędzić, poruszając się na wózku inwalidzkim.

– Po szpitalu trafiłem na czteromiesięczną rehabilitację w Białogardzie. Tam każdego dnia starałem się dać z siebie więcej niż to jest możliwe, pokonać to, z czym przyszło mi się zmierzyć. Po 4 miesiącach intensywnych ćwiczeń moje, bezwładne do tej pory, ręce, bardzo powoli zaczęły wykonywać moje polecenia. Nie są całkowicie sprawne, jednak w przeciwieństwie do zupełnie sparaliżowanych nóg, pozwalają mi wykonywać wiele czynności dnia codziennego.

Jak dziecko uczy się wszystkiego po raz pierwszy, tak i on musiał zmierzyć się z nabyciem nawet najbardziej podstawowych umiejętności. Od początku, krok po kroku, uczył się jeść, ubierać, przemieszczać, uczył się samego siebie.

Uraz rdzenia kręgowego to jedno z najbardziej druzgocących obrażeń, jakie może odnieść człowiek. Wpływa nie tylko na zdolność poruszania kończynami, ale także wywołuje liczne komplikacje zdrowotne i ograniczenia w życiu codziennym. Zmienia życie, które w jednej chwili zostaje rozbite na miliony kawałków. Mariusz jednak nie ustaje, każdego dnia walczy o to, by rozwijać swoją samodzielność.

Udało mu się znaleźć pracę, prowadzi warsztaty, podczas których uświadamia młodzież, że jeden skok do wody może być dla nich ostatnim.

Oprócz urazu rdzenia kręgowego, Mariusz od pierwszych lat życia boryka się również z cukrzycą. Choroba ta sama w sobie jest uciążliwa, zagraża życiu i zdrowiu, a co dopiero kiedy łączy się ze schorzeniem układu ruchu…

Cel jest sprawdzony i wiarygodny
Potrzebne pieniądze
9 075zł / 21 000zł
0%
Pomogło osób: 69
Data zakończenia
2022-11-30
Dane potrzebującego

Ostatnie wpłaty

Anonim
200zł
j.m.j
duzo zdrowia Mariusz!..pozdrawiam
100zł
Paulina
Powiedzenia:)
50zł
Wiesia i Danka
100zł
Anonim
50zł
Anonim
10zł
Anonim
30zł
Anonim
50zł
Anonim
30zł
Justa
100zł