Fundacja Złotowianka HELP
Zdjęcie 1

MobileRem po marzenia

Zbieramy na MobileRy.

Wielu z nas uprawia sport – amatorsko bądź zawodowo. Wstajemy, ubieramy sportowe obuwie, sięgamy po bidon, plecak i wychodzimy z domu na kolejny trening. Dla osoby zdrowej to proste. Istnieje jednak w społeczeństwie grupa osób, która nie ma gdzie rozwijać swoje pasje i umiejętności. To osoby z niepełnosprawnością.

Tak, osoby z niepełnosprawnością mogą uprawiać sport. Na ich szyi również może zawisnąć medal z mistrzostw. Oni także mogą i chcą mieć trenera oraz poprawiać swoje „życiówki”. Jeszcze kilka lat temu osoba z niepełnosprawnością budziła zainteresowanie przechodniów na ulicy, dzisiaj – zwłaszcza dzięki działalności organizacji pozarządowych – niepełnosprawny marzy o czymś więcej niż akceptacja. Marzy o sukcesach, o nagłówkach gazet i podziwie publiki, gdy wchodzi na najwyższy stopień podium.

Zakład Aktywności Zawodowej Promyk to miejsce, w którym swój obszar do samorealizacji znajduje ponad 50 osób z niepełnosprawnością. Pracownicy „Promyka” dostrzegli ogromny problem, jakim była izolacja chorych i niepełnosprawnych, brak możliwości realizacji przez nich i pola do rozwoju osobistego. Osoby z niepełnosprawnością często czują się jak przedmiot – przedmiot badań, na ich ciało spogląda się jedynie jak na obiekt, który wymaga leczenia, opieki, który odbiega od normy. Tymczasem uprawiając sport stają się zawodnikami z aspiracjami, planami, marzeniami. Stają się niezależni i wreszcie są kimś więcej niż tylko osobą z niepełnosprawnością. Poprzez ćwiczenia fizyczne rehabilituje się cały człowiek, podnosi się bowiem jego samoocena, zmienia się jego życie społeczne i często to one stają się furtką do większego świata.

Za silni na wózek, za słabi na marsz

Pracownicy zakładu aktywności do tej pory dzielnie kibicowali startującym zawodnikom z niepełnosprawnością na różnych zawodach sportowych tj. Górka Żerkowska, RockRun, Cross Żerkowski. Wspierali tych, wykonujących swój pierwszy oddech pod wodą, ale… dla nich nie było odpowiedniej kategorii sportowej. Wciąż stali z boku.  Za silni na wózek, za słabi na bieganie czy marsz…

Z pomocą przyszedł RaceRunning 

Racerunning to nic innego jak połączenie sportu i rehabilitacji. RaceRunning to sport dla osób z niepełnosprawnością, niezależnie od wieku oraz rodzaju schorzenia. Do Polski przybył z Danii, dzięki fundacji Złotowianka, która jako pierwsza powołała sekcję i jest jedynym producentem mobileRów w kraju.

Biegacz Race używa trójkołowego roweru bez pedałów – porusza się, odpychając od podłoża nogami (lub jedną), opierając tułów na specjalnej podpórce. Od niedawna jest dyscypliną paraolimpijską. Trzykołowe rowery zachwyciły naszych pracowników. Wreszcie pojawiła się szansa, by i ONI mogli startować, rywalizować, zmęczyć się i biec. Podczas pokazu Racerunning w naszym Zakładzie, przeprowadzonym przez Fundację Złotowianka, uśmiechy nie schodziły z twarzy zawodników, endorfiny szczęścia wyzwalały się z każdym krokiem.

„MY TEŻ TAK CHCEMY”

Te słowa usłyszeliśmy po przebiegnięciu zaledwie kilku metrów przez naszych pracowników.

Ten sport stał się bowiem ich sensem, celem, czyli tym, czego im brakowało. „Chcemy startować, chcemy się zmęczyć, poczuć rywalizację z innymi i z samym sobą! Chcemy…. pobiec! ‘’

Kilkanaście lat temu poznański profesor Wiktor Dega powiedział: – Ruch to lek, który nie posiada opakowania. Substancją tego leku jest pomysł, zrodzony z nauki i doświadczenia. Przekazanie go choremu z sercem i umiejętnościami czyni ten lek niezastąpionym.

– Wiemy, jak ważny jest dla naszych zawodników ruch. Obserwujemy, jak rozwijają się pod każdym względem. To ruch, to zmiany, jakie sport wprowadza w ich życie – wiara w siebie, nowe znajomości, poczucie sensu, celu, sprawiają, że osoby, które do tej pory były przede wszystkim niepełnosprawne, stają sią WAŻNE dla innych, a przede wszystkim dla samych siebie.

Na co dzień pokonujemy tyle barier, ale bariery finansowej nie uda nam się pokonać bez Was!  Cena roweru, cena uśmiechu, nowej pasji to 5.900 zł. Potrzebujemy rowerów w dwóch rozmiarach. Rower dla zawodników o średniej posturze ciała i mały, dla bardzo niskich zawodników. Jeden zakupimy sami, przy zakupie drugiego prosimy Was o pomoc!                         

Podaruj uśmiech, spraw by wszystkie osoby z niepełnosprawnością miały szanse cieszyć się nowych sportem, nową pasją. POBIEGNIJMY… po zdrowie, po sprawność, p o uśmiech.

Cel jest sprawdzony i wiarygodny
Potrzebne pieniądze
3 200zł / 6 000zł
0%
Pomogło osób: 9
Data zakończenia
2019-07-31
Dane potrzebującego
  • Imię i nazwisko: ZAZ Promyk
  • Opiekun: Martyna Piątkowska
  • Miasto: Żerków

Ostatnie wpłaty

Anonim
50zł
Powodzenia dla Was
3 000zł
Anonim
30zł
Anonim
10zł
:-)
.
5zł
Anonim
:-)
30zł